Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Vývoj cen realit v roce 2019 | RENU reality s.r.o

Vývoj cen realit v roce 2019

 

Koncem roku 2018 jsme byli svědky zpomalení růstu cen nemovitostí a mnoho lidí by tak mohlo očekávat, že rok 2019 přinese pozitivní změny a nemovitosti se tak stanou dostupnějšími.

Je podle analytiků a ekonomů tento trend pouze zbožné přání, nebo se můžeme těšit na pád cen nemovitostí? Na otázku odpověděl ekonom David Kocourek z Komerční banky.

Náš výhled je takový, že růst cen zpomalí na zhruba 4,6% oproti roku minulému. Dalo by se tedy říci, že ceny nemovitostí budou přinejmenším stagnovat. Důvodem tohoto slabšího růstu je mnoho věcí, které ovlivňují jednotlivé segmenty trhu. Řeč je zejména o poptávkovém a nabídkovém faktoru.

Stavební práce na výstavbu nového domu vyjdou na stále více peněz a tento faktor ovlivňuje i cenu starších nemovitostí. Dlouhodobý pokles stavebních kapacit má za následek prodloužení období, na kterém stavební firmy evidují zakázky. Ceny materiálů meziročně vystřelily směrem nahoru a např. jen u cihel byl meziroční skok 16% !   V neposlední řadě k rostoucím cenám ve stavebnictví přispívá tempo růstu mezd. Ve třetím čtvrtletí roku 2018 dosáhl tento sektor 8% růstu, téměř stejně jako ve zbytku ekonomiky. Je tedy zřejmé, že faktorů, které z nabídkové strany budou podporovat růst cen nemovitostí, je celá řada, nemluvě o těžkopádném stavebním řízení, jež mají vliv na ceny stavebních prací, ale to je v roce 2019 téměř nemožné. Nižší ceny nemovitostí by tedy mohl přinést jedině nějaký katastrofální jev, tak jak tomu bylo např. na začátku první světové války.

Vytvořit poptávku

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

Vyhledat vhodné nemovitosti

  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky

Upřesnit

Vyhledat fulltextově

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

Máte otázku?