fbpx

12 rad pro budoucího kupce nemovitosti

1) Vyhýbejte se nemovitostem, ke kterým nevede veřejná komunikace
Je určitě hezké, že vám vaši sousedé dovolí používat jejich příjezdovou cestu nebo zahradu k vašemu domu, ale toto se může změnit např. když nemovitost souseda změní svého majitele.

2) Vlastnit nemovitost v blízkosti vodního zdroje je riziko
Bydlet v blízkosti řeky, potoku, přehrady nebo jezera zní lákavě hlavně pro rybáře. Tyto oblasti se však řadí do skupiny záplavových území I. II. a III. stupně a záleží na pojišťovně, zda-li vaši nemovitost pojistí, či nikoliv a za jakou cenu. Voda si nevybírá a smete vše, co jí stojí v cestě a vám už jen zbydou oči pro pláč.

3) Bydlení v blízkosti prosperující pivnice nebo diskotéky je za trest
Časem zjistíte, že kupovat nemovitost v těsné blízkosti pivnice bylo špatné rozhodnutí. Pokud nejste místními štamgasty, hulákánÍ opilců ve dvě hodiny ráno pod vašimi okny vám může vadit.

4) Nemovitosti určené k masivní rekonstrukci mnohdy skrývají větší investice než se očekávalo
Máte li vyhlédnutou nemovitost, která je určena k rekonstrukci velkého rozsahu, počítejte s tím, že investice do rekonstrukce může být výrazně vyšší, než jste očekávali. Proto si před koupí nemovitosti nechte udělat posudek stavaře, který dokáže odhalit i skryté vady, na které by jste normálně sami nepřišli. Vypracuje předběžný rozpočet požadovaných oprav a sdělí vám odhadovanou cenu.

5) Bydlet na samotě vás na staré roky unaví
Jako mladí a plní sil si to dokážeme představit. S rostoucím věkem si však člověk začne uvědomovat, že dojíždět do práce a z práce 2 hodiny denně a v zimním období i více hodin je poněkud unavující. Bydlení na samotě má své výhody i nevýhody a ty je potřeba pečlivě zohlednit a zvážit.

6) Rozmyslete si koupi nemovitosti v blízkosti nádraží, výrobních hal a velkých truhlářství, prasečáků, kravínů a jiných zapáchajících lokalit.
Je dokázáno, že hluk má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Pokud si chcete ušetřit nervy, tak se takovéto nemovitosti vyhněte obloukem. Není totiž nic příjemného, než to, když vám pod okny co půl hodiny projede vlak, nebo každé ráno od 6-ti hodin někdo řeže dřevo. Pokud máte pocit, že by ten smrad šel krájet, tak je něco špatně. Nechtějte v těchto podmínkách zažít grilování.

7) Koupě domu na cizím pozemku se nemusí vyplatit
Kupovat dům postavený na cizím pozemku nese velké riziko. I když dnes nemá majitel s pozemkem, na kterém je postaven váš dům žádný záměr, neznamená to, že se to nemůže za pár let změnit. Zjistíte-li tuto skutečnost, buďte velmi opatrní.

8) Nekupujte vlastnické podíly
Vlastnit s někým něco na půl může znít ze začátku fajn. Při výběru nemovitosti to však ne vždy platí, a proto se tomuto dobrodružství doporučujeme vyhnout obloukem. Vyvarujte se spoluvlastnickým podílům, dvojdomkům, apod.

9) Souhlasí informace , které jste získali s tím, co je uvedeno v listu vlastnictví a katastrální mapě?
Může se stát, že nemovitost je prezentována soukromým prodejcem jinak, než je uvedeno v listu vlastníka a katastrální mapě. Pozemek může být špatně zaměřen, nebo na něm vázne zástava a věcné břemeno. Ujistěte se proto, že máte správné a ověřené informace.

10) Pozor na vodu ze studny
Představa soběstačnosti je hezká do chvíle kdy zjistíte, že je voda závadná, příliš železitá nebo zapáchá. V létě je pak v období velkého sucha dostupnost vody ze studny tak na hodinu.

11) Kupovat nemovitost na které vázne věcné břemeno je potřeba promyslet
Má soused věcné břemeno na příjezdovou cestu? To by se dalo zvládnout. Co když má však prodávající věcné břemeno na dožití na prodávanou nemovitost. Bydlet s cizí osobou asi nechcete. Věcné břemeno u práva na pastvu v místě, kde si chcete postavit kůlnu, není taky to pravé ořechové.

12) Nekupovat zajíce v pytli
Dříve, než si svou vysněnou nemovitost koupíte, doporučujeme si ji nechat prohlédnout odborníky, kteří dokáží zavčasu určit technický stav nemovitosti a případné budoucí investice.

První co člověka napadne je: „ Co to jsou realitní a právní služby a za co platím provizi? “ 

  Většina realitních makléřů argumentují klientům tím, že mají menší provizi a v této provizi jsou již zahrnuty veškeré realitní a právní služby, to ale nemusí být vždy výhodou. Spousty makléřů nenabízí ve svém portfoliu všechny důležité služby, které by měl klient dostat. Co se tedy vše skrývá pod realitní službou a jak by lidé měli vybírat makléře?

  Před pár lety ještě běhal každý realitní makléř s kompaktním fotoaparátem v kapse a dnes už by to snad nikoho nenapadlo. Nebo snad ano?! Služby profesionálního fotografa by měly být považovány za automatické, to ale bohužel dnes ještě spousty makléřů neřeší. Nikdo přece nechce, aby se jeho nemovitost prezentovala neodborně vyfocená, tak že nezaujme. Profesionální prezentace nemovitosti je totiž základ, čím by se měl každý realitní makléř zabývat. Dle mého názoru a zkušeností, by měl realitní specialista zajistit klientovi kompletní servis služeb. Za poslední roky se práce realitních makléřů rychle mění a dá se říci, že spousty z nich, začíná odvádět daleko lepší práci. Často se však stává, že za stejně velkou provizi nabízí makléři různé služby. Je to tím, že v České Republice zatím neexistuje žádný zákon, který by přesně definoval rozsah služeb realitních kanceláří. Majitelé nemovitostí si často vybírají makléře z důvodů nižší provize, ale realitní specialista s větší provizí, nabídkou a rozsahem služeb je schopen nemovitost prodat mnohdy rychleji a za vyšší cenu. Je to dáno tím, že moderní realitní makléř využívá všech možných marketingových nástrojů, které dnešní doba nabízí. Statistiky ukazují, že lidé prodávají nemovitost 2x až 3x za život. Prodávající, kteří zkouší štěstí a prodávají nemovitost „na vlastní triko“, si velmi často ani neuvědomují rizika, které s sebou prodej či koupě nemovitosti přináší. Proto je nespornou výhodou spolupráce s realitním specialistou, pro kterého je práce v realitách každodenní chléb.

Provize realitní kanceláře by měla zahrnovat:

– Stanovení tržní ceny a strategie prodeje

– Příprava inzerce Marketing a propagace na sociálních sítích

– Zviditelnění nemovitosti – plachta, vývěska, atpod.

– Zajištění inzerce na realitních portálech

– Komunikace se zákazníky

– Porovnání nabídek nemovitostí v dané lokalitě

– Nafocení profesionálním fotografem, popř. video prohlídky, 3D fotografie, prezentace dronem

– Homestaging – příprava interiéru pro prezentaci

– 3D prezentace a půdorys nemovitosti

– Zpracování předávacího protokolu nemovitosti

– Předání zkušeností a času makléře

– Zajištění technické inspekce a PENB

– Zajištění komplexních právních služeb (kupní smlouva, smlouva o převodu, úschovní smlouva )

– Zajištění advokátní úschovy

– Zajištění finančních služeb pro prodávajícího i kupujícího

– Prověření kupujících ve spolupráci s hypotečním expertem

– Katastr nemovitostí (list vlastnictví, katastrální mapa, komunikace s katastrem)

– Vedení prohlídek

– Kromě provize je důležitá přidaná hodnota, kterou Vám spolupráce s realitní kanceláří přináší. Vybírejte si tedy realitního partnera pečlivě.

Jsme tady pro Vás a vždy budeme hájit Vaše zájmy.

Tým RENU reality s.r.o.